Majątkowe

Ważne zmiany w ubezpieczeniach

Wyższe odszkodowania dla poszkodowanych i kontynuacja zniżek w innych krajach wspólnoty – tymi tematami zajmie się jutro Parlament Europejski. Podjęty zostanie także temat rosnącego problemu nieubezpieczonych pojazdów.

Nowa dyrektywa, nad którą głosować będzie w najbliższą środę Parlament Europejski, zakłada podwyższenie odszkodowań dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Dziś maksymalne odszkodowanie (suma gwarancyjna) to 5,21 mln euro dla szkód osobowych oraz 1,05 mln euro dla majątkowych. Nowa dyrektywa przewiduje wzrost sumy gwarancyjnej do 6,07 mln euro dla szkody na osobie i 1,22 mln euro dla szkody majątkowej.

Przypomnijmy, że 1 stycznia Ministerstwo Finansów podwyższyło już sumy gwarancyjne z 5 mln euro do 5,21 mln euro dla szkód na osobie i z 1 mln euro do 1,05 mln euro dla szkód w mieniu.

Kolejną ważną zmianą, która znajdzie się w nowej dyrektywie, będzie obowiązek respektowania przez ubezpieczycieli zniżek za bezszkodową jazdę, otrzymanych przez kierowców we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Dzięki tej zmianie rejestracja pojazdu w innym kraju nie będzie już oznaczała budowania własnej historii ubezpieczeniowej od zera.

PE chce zająć się także problemem, którego skala w ostatnich latach niepokojąco rośnie. Coraz częściej dochodzi do wypadków z udziałem nieubezpieczonych pojazdów. Proponowane regulacje przewidują integrację baz ubezpieczeniowych i automatyczną kontrolę ubezpieczeń na granicach.

Na razie nie wiadomo jak nowe przepisy wpłyną na ceny polis. Choć ostatnia, styczniowa podwyżka sum gwarancyjnych nie przyniosła widocznego skutku w postaci wyższych cen polis, zdaniem Andrzeja Prajsnara, eksperta porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl, którego cytuje Wirtualna Polska, taki wzrost cen jest bardzo prawdopodobny.